montaż i serwis komór chłodniczych Warka, Klimatyzator do domu Grójec, Klimatyzator Warszawa, Montaż wentylacji Warszawa

Montaż pompy ciepła Piaseczno – działanie, wybór, rodzaje

 W ostatnich latach zanotowaliśmy spory wzrost zainteresowania pompami ciepła. Ten rodzaj ogrzewania przemawia nie tylko ze względu na aspekty ekologiczne, ale coraz częściej także pozwala na spore oszczędności. Pompa ciepła służy głównie do ogrzewania budynku i wody użytkowej oraz daje możliwość chłodzenia domu w upalne dni. Zapraszamy do dalszej części artykułu, w którym przybliżymy Ci szerszy opis pomp ciepła i ich zastosowania.

Pompa ciepła – działanie

Pompa ciepła złożona jest z kilku centralnych elementów, którymi są: sprężarka, parownik, zawór rozprężny i skraplacz, a jej działanie odbywa się w zamkniętym obiegu. Czynnik chłodniczy, który wstępuje w pompie w postaci cieczy, jest ogrzewany w parowniku przez powietrze atmosferyczne, a następnie zmienia stan skupienia na gazowy. Potem w sprężarce dochodzi do sprężenia gazu, co podnosi jego temperaturę. Dzięki tym procesom trafia do skraplacza, gdzie oddaje ciepło od instalacji grzewczej budynku. W końcowej fazie  gaz wychładza się i w zaworze rozprężnym obniża ciśnienie, a potem wraca do stanu cieczy. Wiele podobieństw znajdziemy w działaniu domowych lodówek. W obu przypadkach przy pracy tych urządzeń wykorzystywane są zasady termodynamiki.

Wybór pompy ciepła

Kupno pompy ciepła zawsze należy poprzedzić  audytem, który ma precyzyjnie określić za pomocą dedykowanych do tego programów doborowych potrzebną moc pompy ciepła. Wszystko wykonywane powinno być przez doświadczonych specjalistów. Przed wyborem pompy ciepła można również w uproszczony sposób oszacować jaki nakład finansowy będziemy musieli przygotować na tę inwestycję. Wtedy należy nabyć kilka istotnych informacji o stanie technicznym budynku, są to przede wszystkim:

• stan zamontowanych okien i ich wiek

• typ ogrzewania (poprzez grzejniki, podłogowe czy mieszane)

• grubość izolacji ścian

• stopień ocieplenia budynku

• Izolacja dachowa (grubość i materiał)

Pompy ciepła doskonale zdają egzamin jako samodzielne źródło ogrzewania domów jednorodzinnych, gdzie wymagana ilość ciepła na metr kwadratowy wynosi od 50 do 75 W.

Rodzaje pomp ciepła

Pompa gruntowa – jak sama nazwa wskazuje, źródłem ciepła w pompie tego rodzaju jest grunt. Gwarantuje energię cieplną w całym obiegu grzewczym i zapewnia ogrzewanie wody użytkowej. Pompy gruntowe są coraz bardziej powszechne w Polsce i mogą współpracować z kolektorem (wymiennikiem):

• Poziomym – wymiennik w postaci systemu rur z wykonanych z tworzywa sztucznego, które znajdują się od 1,5 do 2 metrów głębokości pod ziemią.

• Pionowym – kolektor z rurami polietylenowymi, często sięga nawet 100 metrów pod powierzchnią terenu (występują również głębsze odwierty)

Pompa wodna – Mogą być zasilane przez energię elektryczną, gaz czy olej. W pompach tego typu źródłem ciepła jest oczywiście woda. Charakteryzuje się niezwykle wysoką wydajnością energetyczną. Przewyższa w tym aspekcie nawet pompy gruntowe. Może być uzupełnieniem, ale sprawdzi się również jako jedyne źródło ogrzewania.

Pompa powietrzna – Źródłem ciepła jest powietrze. Wyróżniamy dwa rodzaje pomp powietrznych:

• pompa powietrze-powietrze – transport ciepła występuje do wewnątrz

• pompa powietrze-woda – powietrze przemieszcza się do zbiornika z gorąca wodą i do obiegu grzewczego

Pompy powietrzne charakteryzują się tym, że są bardzo przystępne cenowo. Jednak w przeciwieństwie do poprzednich pomp – wymagają również innego źródła ogrzewania. System nie gwarantuje wystarczającej energii cieplnej do ocieplenia całego domu przez długi okres czasu. Szczególnie w przypadku, gdy występuje duża amplituda temperatur.

Skorzystaj z oferty Frost-Chłod – zapewniamy pomoc najlepszych specjalistów i jakość wykonanych usług. Zapraszamy!